«Միջազգային հարաբերությունները պետք է դառնան առավել արդար, համերաշխ եւ ներառական». Արմեն Աշոտյան
ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովը հունվարի 25-ին աշխատանքային քննարկում է ունեցել ՀՀ-ում ԱՄՆ արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Ռիչարդ Միլսի հետ, ով հանձնաժողովին է ներկայացրել ԱՄՆ ազգային անվտանգության նոր ռազմավարությունը:
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել ինչպես գլոբալ անվտանգության արդի մարտահրավերիներին, այնպես էլ տարածաշրջանային կայունության ու զարգացման ապահովման հարցերին:
Հանձնաժողովի նախագահ Արմեն Աշոտյանը, ողջունելով քննարկման նմանատիպ ձեւաչափը, նշել է, որ այսպիսի հանդիպումները խթանում են խորհրդարանի դերի բարձրացումը՝ միեւնույն ժամանակ նպաստելով գործընկեր երկրների հետ վստահության ամրապնդմանը:
Անդրադառնալով տարածաշրջանային անվտանգության ապահովման կարեւորությանը՝ Արմեն Աշոտյանն իր խոսքում նշել է. «Գլոբալ աշխարհում մարտահրավերները փոխկապակցված են եւ տարածաշրջանային կայունությունն ու Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորումը մեզ համար առաջնային են»: Նա նաեւ ընդգծել է այն հանգամանքը, որ արդի աշխարհակարգը փոխվում է արագ եւ ակնհայտ է, որ միջազգային հարաբերությունները պետք է դառնան առավել արդար, համերաշխ եւ ներառական:
Իր հերթին դեսպանը նշել է, որ Միացյալ Նահանգները վերջին 25 տարիների ընթացքում Հայաստանում սատարել է ժողովրդավարական գործընթացներին եւ հաստատություններին ու նոր ազգային անվտանգության ռազմավարությամբ այս հանձնառությունը պահպանվում է:

А.Ашотян: “Международные отношения должны стать более справедливыми, гармоничными и инклюзивными”
25 января   Постоянная комиссия по внешним связям встретилась с Чрезвычайным и Полномочным Послом США в РА Ричардом Миллсом и в рабочем порядке обсудила представленную им новую стратегию национальной безопасности США.
В ходе встречи затронуты как современные вызовы глобальной безопасности, так и вопросы обеспечения региональной стабильности и развития.
Председатель комиссии А.Ашотян, приветствуя подобный формат обсуждений, отметил, что такие встречи содействуют повышению роли парламента, в то же время способствуя укреплению доверия между странами-партнерами.
Коснувшись важности обеспечения региональной безопасности, г-н Ашотян отметил: “В глобальном мире вызовы взаимосвязаны и мирное урегулирование Нагорно-Карабахского конфликта для нас приоритетно”. Он также подчеркнул, что современный миропорядок стремительно меняется, и очевидно, что международные отношения должны стать более справедливыми, гармоничными и инклюзивными.
Посол в свою очередь отметил, что Соединенные Штаты за последние 25 лет содействовали демократическим процессам и институтам Армении и новой стратегией национальной безопасности данное обязательство сохраняется.